Australia to kraj otoczony wodą. Tysiące kilometrów plaż rozpościerają się wzdłuż wybrzeża Australii. Na mierzącej 60,000 linii brzegowej jest ich około 12 tysięcy. W Australii pływa się w oceanie, w jeziorach, stawach, rzekach, przydomowych basenach i tych publicznych należących do miasta.
Moim żywiołem jest woda, najlepiej odpoczywam w wodzie lub przy wodzie. Jestem entuzjastką pływania, sport ten towarzyszy mi od najmłodszych lat i tak zostało do dziś, może w nieco zmienionej formie. Postanowiłam więc zebrać informacje o basenach w Adelajdzie, Brisbane i innych miastach Australii. Wiem bowiem, jak stresująca jest świadomość braku dostępu do miejsca, w którym można popływać. Być może informacje tu przedstawione okażą się pomocne innym entuzjastom pływania. Miałam okazję doświadczyć pływania w Południowej Australii, głównie w Adelajdzie; oraz w Queensland, głównie w Brisbane i okolicach. Informacje o pływalniach w innych miastach, takich jak Sydney, Melbourne i Perth, zebrałam w oparciu o poszukiwania internetowe.
Pływanie w Adelajdzie
Adelajda, jak na miasto, które jest dopiero piątym największym miastem Australii pod względem liczby mieszkańców, może pochwalić się kilkoma całkiem przyzwoitymi basenami publicznymi.
Dwie największe i najbardziej popularne pływalnie o długości olimpijskiej w Adelajdzie to SA Aquatic and Leisure Centre w Marion (https://saaquatic.ymca.org.au/Marion Aquatic Centre), zbudowane w 2015 roku oraz Adelaide Aquatic Centre w North Adelaide (https://adelaideaquaticcentre.com.au/#) oraz Adelaide Aquatic Centre. * Aquatic and Leisure Centre w Marion ma zaledwie kilka lat i posiada nowoczesne baseny kryte, szatnie i prysznice. Nie zabrakło w nim również udogodnień dla małych dzieci i mam z niemowlakami. Organizowane są tu zawody pływackie na szczeblu krajowym i międzynarodowym. Pływalnia jest otwarta w tygodniu od 4.30 rano do 21:30, w weekendy odpowiednio do 7 i 6.30 wieczorem.
Źródło: https://saaquatic.ymca.org.au/visit/facilities
Adelaide Aquatic Centre natomiast jest czynne od 6 rano do 21:00 w tygodniu, a w weekendy od 7 rano do 6 wieczorem.
Źródło: https://www.facebook.com/AdelaideAquaticCentre/
Jest to nienajnowszy dziś basen, który został otwarty w grudniu 1969 roku jako basen odkryty, który następnie zadaszono w 1985 roku.
Ponieważ znajduje się on w zielonej części miasta, władze Adelajdy zdecydowały niedawno o jego likwidacji, która rozpocznie sie w sierpniu 2024 roku. W międzyczasie, wybudowany zostanie nowy basen na który władze miasta przeznaczą niemal 85 milionów dolarów. Nowy basen powstanie w pobliżu obecnego, na terenie boiska mieszczącego się w Denise Norton Park/Pardipardinyilla.
Warto zwrócić uwagę na godziny otwarcia pływalni. Z basenów w Adelajdzie można korzystać wieczorem. Jest to dość istotne dla osób, które, tak jak ja, lubią trenować wieczorem po pracy, lub nie mają na to czasu w ciągu dnia. Nie przepadam za wstawaniem w środku nocy np. o 4 czy 5 rano by iść popływać, a jest to często jedyną opcją w Brisbane, gdzie baseny zamykane są najczęściej o 7pm (zimą) lub 8pm (latem), w weekendy dużo wcześniej.
Marion i Adelaide Aquatic Centre to pełnowymiarowe olimpijskie pływalnie pod dachem. Można korzystać z nich cały rok – w trakcie gorącego lata czy też podczas zimy, która w Australii jest dotkliwa zarówno w Adelaide jak i w Brisbane – na pływanie w basenie odkrytym jest często za zimno nawet w Brisbane.
Obie pływalnie wyposażone są w płytkie baseny dla dzieci oraz liczne udogodnienia służące do zabawy, jak zjeżdżalnie, fontanny, gejzery i łagodne wejście do wody dla najmłodszych.
Dla matek z małymi dziećmi dostępne są przebieraki oraz kosze na brudne pieluchy. By dostać się do przebieralni oraz pryszniców, nie trzeba wychodzić poza budynek pływalni (na zewnątrz), jak to ma miejsce na niemal wszystkich pływalniach w Brisbane (z wyjątkiem dwóch pływalni QUT – Queensland University of Technology w Gardens point i Kelvin Grove, jednak są to pływalnie typowo sportowe). Jest to bardzo istotne, gdy zależy nam by nasze pociechy miały kontakt z wodą i uczyły się pływać. W Brisbane temperatura zimą potrafi obniżyć się do 11 stopni w dzień, więc nawet korzystając z ciepłego basenu dla dzieci trzeba niestety wyjść na zewnątrz by dostać się do innego (nieogrzewanego) budynku, czasem oddalonego o kilkadziesiąt metrów, w którym umieszczone są prysznice i przebieralnie.
Poza tymi dwiema całkiem przyzwoitymi publicznymi pływalniami w Adelajdzie znajduje się kilka mniejszych basenów, np.
Paragon Swimming Centre, to mała czterotorowa pływalnia w Modbury, na północy Adelajdy, zorientowana głównie na lekcje pływania dla dzieci, jednak udostępniona jest też do pływania rekreacyjnego. Dostępność torów jest ograniczona, lekcje zaczynają sie zazwycvzaj od 9 rano, basen jest więc dostępny rano od 6 do 9, lub wieczorem po 6.30. W weekendy dostępność torów jest jeszcze mniejsza, a basen zamykany jest o 14:00. Wejście na basen kosztuje $9 i jest chyba najdroższe w całej Australii. więcej informacji znajduje się na stronie bnasenu – https://www.paragonswim.com.au/
25m Thebarton Aquatic Centre to 25 metrowa pływalnia znajdująca się w Torrensville, około 5km na północny zachód od centrum Adelajdy. Aktualnie (lipiec 2024r.) pływalnia przechodzi tak bardzo potrzebny remont.
Źródło: Archiwum własne Austrealii. Thebarton Aquatic Centre, 2015r.
Od czasu kiedy mieszkałam w Adelajdzie i odwiedziłam tę pływalnię upłynęło już kilka lat. Było to w 2015r. Basen już wtedy był w nienajlepszym stanie, sprawiał wrażenie rozpadajacego sie hangaru. Na rządowych stronach Departamentu Infrastrultury można przeczytać informację, że pływalnia przechodzi obecnie gruntowny remont i powinna ponownie zostać otwarta w połowie 2024r. Więcej informacji można przeczytać na stronie https://dit.sa.gov.au/infrastructure/thebarton-maquatic-centre. Wygląda na to, że Thebarton Aquatic. Centre przejdzie gruntowną transformację, na któą rząd przeznaczył 8.7 miliona dolarów. Basen ma zostać odnowiony, budynek odrestaurowany, zwiększona zostanie też liczba toalet/pryszniców o połowę. Uwielbiam takie transformacje!
W 2015 roku, kiedy odwiedziam tę pływalnię, pomieszczenie w którym znajdowały się prysznice, przebieralnie i toalety w Thebarton Aquatic Centre prezentowało się jak na poniższych zdjęciach:
Źródło: Archiwum własne Austrealii. Thebarton Aquatic Centre, 2015r.
Z pewnością Thebarton Aquatic Centre po przebytym remoncie będzie wspaniałym, lokalnym miejscem do trenowania i rekreacji.
Freedom Fitness Centre – znajdujący się w centrum miasta, w Adelajdzie, 25-metrowy basen kryty, bedący częścią klubu fitness. Lubiłam tam pływać przed lub po pracy, gdyż był mi on po drodze. Czysto, miło i bez tłumu ludzi. Przyjemna obsługa, dach nad głową, temperatura wody idealna do pływania, czyli nie za gor ąca jak w niektórych basench krytych w Australii – czyli zdrowy trening gwarantowany. Jednorazowe wejście na basen kosztuje wprawdzi $15, jednak dostepne są 10 lub 15 wizytowe wejściówki, które kosztuja odpowiednia $90 i $120 dolarów, czyli cena jednorazowo $9 bądź $8 dolarów, myśle że nie ejst wygórowana jak na basen połozony w CBD. . Więcej na temat tego basenu mozna przeczytać na stronie https://www.freedomfitness.com.au/swim
Payneham Swimming centre i jeszcze kilka innych.
Wszystkie te baseny to kryte pływalnie otwarte cały rok. Oprócz nich są jeszcze odkryte baseny jak np. odkryta pływalnia znajdująca się w Modbury – Waterworld Aquatic Centre (https://www.teatreegully.sa.gov.au/Places-Council-parks-facilities-and-venues/Waterworld-Aquatic-Centre) – pływalnia odkryta oferująca 3 baseny, w tym 50 metrowy basen pływacki i zapewne jeszcze kilka odkrytych pływalni otwartych jedynie w sezonie letnim.
Immanuel College w Novar Gardens – 25m kryta pływalnia mieszcząca się w prywatnej szkole luterańskiej https://iswimadelaide.com/. Darzę ten basen sczególną sympatią ze względu na jego czystość, ozonowana wodę i możliwość odbywania wspaniałych treningów w sobotnie poranki – basen pływacki był wtedy niemal pusty. Basen ten znajduje się w kampusie Luterańskiego Immanuel College, mieszczącego się w Novar Gardens, oddalonym 5 minut od pięknych plaż i 10 minut od centrum Adelajdy. https://iswimadelaide.com/programs-and-events/lap-swimming/
Obecnie basen ten nie jest otwarty dla osób nie będących uczniami koledżu (oficjalnym powodem podanym przez szkołę na stronie internetowym jest covid 19), ja miałam możliwość korzystania z niego regularnie, był on w przeszłości udostępniony publicznie.
Znajduje się tu nowoczesna pływalnia 25m o 10 torach z wodą o temperaturze 28.5 st. C oraz 15 metrowy basen trzytorowy do nauki pływania, w którym temperatura wody to 33,5 stopni.
Pływalnie dostępne w Adelajdzie to luksus dla lubiących pływać, w porównaniu z basenami publicznymi w Brisbane. W Adelajdzie ogromnym plusem jest także możliwość korzystania z wielu plaż dostępnych nawet w zaledwie 30 minut (w godzinach szczytu) jazdy samochodem z centrum. jak np. West Beach, Henley Beach czy Glenelg. Na tych plażach można spokojnie i bezpiecznie pływać w oceanie wzdłuż brzegu, bez konieczności wypływania daleko, co w otwartych wodach, zwłaszcza w ocenie, nie jest bezpieczne z kilku względów, między innymi ze względu na występowanie prądów morskich – rips (silny, wąski prąd wody, który przemieszcza się od brzegu w głąb oceanu, przecinając linie załamujących się fal), rekinów i innych morskich zwierząt.
Sprawdziłam to mieszkając kilka lat temu 100m od wybrzeża West Beach. Miałam wówczas możliwość pływania rano przed pracą i po pracy. Byłam w swoim żywiole. Dodatkowo nieopodal plaży w West Lakes znajduje się słonowodne sztuczne jezioro, w którym również miałam przyjemność pływać.
Pływanie w Brisbane
Warunki do pływania jakie stwarzają baseny w Brisbane są kiepskie i rzadko są to pływalnie zawierające udogodnienia dla dzieci.
Baseny w Brisbane które testowałam osobiście to:
Sandgate Aquatic Centre (https://www.brisbane.qld.gov.au/things-to-see-and-do/outdoor-activities/council-pools/sandgate-aquatic-centre).
Jest to basen należący do urzędu miasta w Brisbane (Brisbane City Council), położony nieopodal oceanu, w malowniczej nadmorskiej dzielnicy Brisbane – Sandgate.
Jest to jeden z najlepszych basenów na terenie Brisbane. Znajduje się tu 25m basen kryty, w którym temperatura wody wynosi ok 28 stopni (za ciepła do pływania, jednak idealna dla dzieci, szczególnie zimą). Na zewnątrz znajduje się również 50m basen, w którym można wygodnie popływać wiosną, latem i jesienią. Nad basenem rozpostarte jest częściowe zacienienie o długości około 10m., tak więc nie można zapominać o ochronie przeciwsłonecznej w postaci kremów z filtrem oraz specjalnych kostiumach na długi rękaw chroniących ciało przed promieniami słonecznymi. Woda w tym basenie jest niepodgrzewana, latem idealna do pływania. Zimą natomiast basen ten jest wyłączony z użytku, podobnie jak znajdujący się obok basen dla dzieci o różnych głębokościach, oferujący gejzery, zjeżdżalnie, wiadro wody i leżaki naokoło. Baseny zewnętrzne w Sandgate, podobnie jak w wielu innych pływalniach w Brisbane, są zamknięte zimą, gdyż niewielu ludzi korzystałoby z nich w tym okresie, gdy temperatura powietrza wynosi zazwyczaj kilkanaście stopni, w najlepszym przypadku 20-22 st. C. w dzień, w nocy natomiast często spada ona do 7-10 stopni. Dodatkowo wzrastają koszty utrzymania pływalni zimą ze względu na konieczność podgrzewania wody.
Basen w tygodniu jest czynny od 5 rano do 7:30pm, a w weekendy do 6pm.
Dla przeciętnej osoby pracującej do 17:00 w centrum Brisbane, raczej trudno jest zdążyć po pracy na ten basen, by móc popływać, zważywszy odległość 21km od centrum Brisbane, której pokonanie w godzinach szczytu może wynieść ponad godzinę.
Sleeman Aquatic Centre
Emily Seebom Aquatic Centre – https://www.brisbane.qld.gov.au/things-to-see-and-do/outdoor-activities/council-pools/the-emily-seebohm-aquatic-centre-fitzgibbon
Basen imienia Emily Seebom (Australijskiej pływaczki olimpijskiej, która zdobyła 3 złote medale olimpijskie) to głównie 25m basen zewnętrzny czynny cały rok, nad którym nie zainstalowano zacienienia. Ochrona słoneczna w postaci kremów z filtrem i przeciwsłonecznych topów na długi rękaw jest niezbędna by korzystać z tego basenu, znajduje się on bowiem w pełnym słońcu o każdej poprze dnia.
Basen kryty o długości 25m jest przeznaczony do nauki pływania, rehabilitacji i różnych zajęć. Rzadko można w nim popływać od ściany do ściany. Basen jest czynny od 5:30 rano do zaledwie 7pm, w tygodniu i do 6pm w weekendy.
Ferny Hills Swimming Pool (https://fernyhillspool.com.au/)
Basen w Ferny Hills został zbudowany w 1983 r. i w 2021 r. przechodził kompletną renowację szatni i pryszniców. Należy on o urzędu miasta Moreton Bay (Moreton Bay City Council).
Znajduje się tu 50m basen zewnętrzny czynny cały rok, bez zacienienia, jednak z podgrzewaną wodą. Oprócz basenu odkrytego znajduje się tu wybudowany w 2017 roku kryty basen programowy o długości 15m, przeznaczony głównie do celów rehabilitacji, fizjoterapii, ćwiczeń fizycznych, nauki pływania, a także dla rodzin z małymi dziećmi w wieku do 5 lat.
Oprócz tego, znajduje się tu mały, płytki, zewnętrzny basen dla niemowląt, w którym temperatura wody zazwyczaj nie przekracza kilkunastu stopni i z którego nikt nie korzysta.
Budynek, w którym mieszczą się prysznice i szatnie znajduje się w niewielkim oddaleniu od basenu. Zimą nie zawsze jest to przyjemny spacer z basenu do przebieralni w mokrym kostiumie, zwłaszcza w chłodny i wietrzny dzień.
Szatnie i prysznice zostały za to niedawno wyremontowane i są bardzo nowoczesne i funkcjonalne.
Basen Ferny Hills otwarty jest w tygodniu od 5:30 do 7pm (6pm w piątki), w weekendy natomiast zamykany jest już o 5pm.
Albany Creek Leisure Centre & Health Club (https://albanycreeklc.com.au/)
Basen publiczny w Albany Creek należy do urzędu miasta Moreton Bay. Znajduje się tu 50m basen odkryty z niewielką częścią zacienioną od strony płytkiej wody. Basen ten jest zazwyczaj przedzielony na pół, utworzone są z niego więc dwa baseny 25m. Poza tym do celów rehabilitacji i nauki pływania przeznaczony jest niewielki 15m basen z ciepłą wodą, który nie jest basenem krytym, jednak rozłożono nad nim namiot z grubej folii w celu ochrony przed niską temperaturą. Prowizoryczne ściany z folii pomagają w utrzymaniu temperatury wody i chronią przed wiatrem w chłodne zimowe dni.
Dodatkowo znajduje się tu basen dla dzieci z wysoką zjeżdżalnią i rwącą rzeką. Basen dla dzieci jest popularny w gorące letnie dni.
Basen w Albany Creek jest basenem odkrytym, w budynku w którym znajdują się prysznice, przebieralnia i toalety oraz przebieraki dla niemowląt jest zawsze zimno, nie ma ogrzewania. Nie ułatwia to korzystania z tej pływalni rodzinom z małymi dziećmi.
Ponadto, personel basenu nie zawsze jest przychylny by dzieci uczyły się, czy ćwiczyły kopanie z deską na basenie pływackim (lap pool). Wiele razy musiałam tłumaczyć ratownikom, dlaczego jestem z dzieckiem w lap pool i że kilkuletnie dziecko również ma prawo przepłynąć kilka długości na basenie sportowym.
Albany Creek Leisure Centre nie zezwala na korzystanie z basenu z ciepłą wodą (znajdującego się pod foliowym namiotem improwizującym ściany i zadaszenie) dzieciom powyżej trzeciego roku życia. Z jakiegoś powodu ten należący do miasta basen, zarządzany przez firmę zewnętrzną (Belgravia Leisure) dyskryminuje dzieci. Nie sposób jest korzystać z tego basenu w okresie jesień, zima, wiosna, gdyż temperatura wody w basenie zewnętrznym (odkrytym) jest około 20 stopni, ponadto zimą temperatura powietrza w Brisbane to często zaledwie kilkanaście stopni, mały organizm może więc szybko się wychłodzić. Z mniejszego, 15 metrowego basenu pod namiotem mogą korzystać jedynie osoby w trakcie rehabilitacji, odbywające fizjoterapię, lub dorośli z dziećmi do 3 roku życia.
Tak wygląda 15 metrowy basen przeznaczony do ćwiczeń rehabilitacyjnych oraz dla rodzin z dziećmi do 3 roku życia w Albany Creek Leisure Centre:
Dodatkowo w Albany Creek funkcjonuje letni basen dla dzieci z szybką wysoką zjeżdżalnią, rwąca rzeką i grzybkami oraz zjeżdżalniami dla najmłodszych. Z basenu tego korzysta się jedynie latem, woda w nim jest zazwyczaj za zimna dla najmłodszych dzieci.
Prysznice i przebieralnie przeszły niedawno gruntowny remont, są więc czyste i nowoczesne.
Basen w Albany Creek otwarty jest krócej w sezonie zimowym (do 7pm w tygodniu), natomiast w sezonie letnim czynny jest od 5am do 20pm (7pm w piątki). W zimowe weekendy natomiast nie popływa się w nim po godzinie 4 (niedziela) lub 5pm (sobota), a latem odpowiednio po 5 oraz 6pm.
Newmarket Olympic Pool – https://www.newmarket-pool.com.au/
Basen w Newmarket (6km na północ od centrum Brisbane) to 50m basen zewnętrzny, który w 2022 roku przeszedł renowację i został ponownie udostępniony do użytku w grudniu 2022, a także basen dla dzieci z gejzerami, fontannami, małymi zjeżdżalniami dla najmłodszych, 30 metrową zjeżdżalnią i wieloma ciekawymi elementami gwarantującymi zabawę dla dzieci. Nie zabrakło tu też placu zabaw w formie statku pirackiego, wielu stołów piknikowych i barbeque. Poza tym w Newmarket znajduje się mały kryty basen 25m przeznaczony do nauki pływania.
Wokół basenu ustawiono stoły oraz jest dużo miejsca na trawie. Jest to popularne miejsce do organizacji przyjęć urodzinowych dla dzieci.
Basen w Newmarket otwarty jest od 05:30 rano do 7pm od poniedziałku do czwartku i do 6pm w pozostałe dni.
Chermside Aquatic Centre – https://chermsidepool.com.au/ – to basen miejski położony w oddalonej o 10km na północ od centrum Brisbane dzielnicy Chermside. Znajduje się tu 25 metrowy basen pływacki, a właściwie dwa takie baseny, czyli 50 metrowy basen przedzielony jest na dwie części. Poza tym znaduje się tu water park, czyli park wodny z 3 zjeżdżalniami, za wejście do którego płaci się niezależnie od wstępu na basen pływacki. Wejście do parku wodnego dla czteroosobowej rodziny kosztuje około $65, uważam że jest to nie mało, biorąc pod uwagę fakt, że w parku wodnym znajduje sie zaledwie kilka atrakcji, basen nie ma zacienienia, dodatkowo jego położenie, przy ruchliwej ulicy, nie ułatwia relaksacji i odpoczynku.
Źródło: Archiwum własne Austrealii. Chermside Aquatic Centre.
Redcliffe – Dolphins Fitness and Aquatic – Dolphins Health Precinct http://dolphinshealthprecinct.com.au/dolphins-health-precinct-aquatic-centre/
Jest to basen położony na Półwyspie Redcliffe, 30km na północ od Brisbane. Znajduje się on tuż przy klubie rugby – Redcliffe Dolphins.
Na Redcliffe można korzystać z basenu 25 metrowego o temperaturze 29°C oraz mniejszego basenu znajdującego się tuż obok, o temperaturze 33 stopni i głębokości 1.2m. Basen mniejszy przeznaczony jest do rehabilitacji i dla małych dzieci. Zamontowano w nim podnośnik dla osób niepełnosprawnych. Do obu basenów można wejść na kilka różnych sposobów, m.in. poprzez rampę oraz schody.
Sporym minusem tergo basenu jest fakt, iż w weekendy jest on zamykany o 11:30 (sobota) i o 12:00 (niedziela). W tygodniu natomiast basen Dolphins na Redcliffe jest czyny od 5 rano do 8 wieczorem.
Burbengary Regional Aquatic Centre – to fenomenalna pływalnia. Do dziś nie mogę zrozumieć, dlaczego urząd miasta postanowił wybudować ogromną, krytą pływalnię o wymiarach olimpijskich w oddalonym o ponad 40 km na północ od centrum Brisbane Burbengary. Pięćdziesięcio-metrowy basen o głębokości 2m i temperaturze 27 st. C oraz dodatkowo odrębny 25 metrowy basen o 6.5 torach i temperaturze 32 stopni mieszczą się w tym samym budynku. Dodatkowo na zewnątrz znajduje się rekreacyjny basen odkryty z podgrzewaną wodą i fontannami w kształcie grzybków oraz łagodnym wejściem przypominający plażę. Dodatkowo jest on całkowicie osłonięty przed słońcem.
Jest to piękny, nowy basen, czynny od 5:30 rano do 8 wieczorem w tygodniu, więc dość długo, w porównaniu z innymi pływalniami funkcjonującymi w Brisbane. W piątki natomiast do 7pm, a w węekendy to 5 (niedziela) i 6pm(sobota). Więcej informacji znajduje się na ich stronie: https://www.burpengaryralc.com.au/swim/aquatic-facilities.
Parkinson Aquatic Centre
Należące do urzędu miasta w Brisbane (Brisbane City Council) Parkinson Aquatic Centre, które w 2016r. przeszło gruntowną renowację, położone jest około 20km na południe od centrum Brisbane. Składa się z ośmiotorowego, 50m basenu odkrytego bez zacienienia, czynnego cały rok. Temperatura wody wynosi 27.5°C, oraz z 25m basenu wewnętrznego, z którego można korzystać bez względu na niesprzyjające warunki pogodowe. Oba baseny są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych (rampy) oraz rodzin z małymi dziećmi.
Ta niepozorna pływalnia dostała niedawno wyróżnienie Jonas Leisure Facility of the Year Award przyznane przez the Australian Leisure Facilities Association Queensland (ALFAQ). Po więcej szczegółów zajrzyj na stronę centrum – https://parkinsonaquaticcentre.com.au/.
Samford Aquatic Centre
Basen w Samford (https://www.redfinaquatics.com/) to 25 – metrowa odkryta pływalnia znajdująca się przy szkole publicznej Samford State School w Samford, 22km na północ od miasta. Z basenu tego korzystają głównie uczniowie szkoły od pierwszej klasy szkoły podstawowej w sezonie letnim i wiosennym. Tutaj mieści się klub pływacki Samford Stingrays. Mimo, że pływalnia ta jest też udostępniana do pływania dla osób niebędących uczniami szkoły (w weekend 8 – 12, w tygodniu 6-8:30 i 3.15 – 6), jest to zaledwie kilka godzin dziennie. Basen zamykany jest na kilka miesięcy zimą. Z uwagi na to, że jest to basen odkryty, dzieci nie mogą z niego korzystać cały rok. Zima jest w Brisbane dotkliwa, a nieogrzewana woda w basenie nie sprzyja nauce pływania.
QUT Garden Point
50 metrowy basen w Gardens Point w Centrum Brisbane znajduje się na terenie kampusu studenckiego QUT (Queensland University of Technology). Basen posiada 8 torów. Jest to idealne miejsce na szybki trening przed pracą, podczas przerwy na lunch lub po pracy, jeśli pracujesz w Brisbane CBD.
Basen ten jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, posiada rampę umożliwiającą osobom niepełnosprawnym wejście do wody.
W tygodniu jest on czynny w godzinach 5-8pm (poniedziałek-środa), 5am-7pm – czwartek i piątek. W sobotę natomiast można z niego korzystać w godzinach 6-10 rano. W niedziele jest on zamknięty
QUT Kelvin Grove
25 metrowy basen w Kelvin Grove znajduje się na terenie kampusu studenckiego QUT (Queensland University of Technology), 4km na północ od centrum miasta. Znajduje się tu 8 torów. Temperatura wody to 28-30°C.
Basen ten jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Znajduje się w budynku uniwersyteckim.
Został on niedawno odnowiony z nowymi szafkami, prysznicami i płytkami wokół niecki. Przyjemnie się tu pływa, zwłaszcza mając na uwadze to, że jest to jeden z nielicznych basenów krytych w Brisbane, który pozostaje otwarty podczas burzy, deszczu i upałów.
W tygodniu jest on czynny w godzinach 5am-7:45pm. W niedziele zaledwie do 2:45, a w soboty zamykany jest o 3:45.
Więcej informacji o dostępności basenów uniwersyteckich W Gardens Point i Kelvin Grove można znaleźć na stronie QUT: https://www.qut.edu.au/study/student-life/qut-sport-fitness-and-aquatic-centres.
Settlement Cove Lagoon
Settlement Cove Lagoon to położony w malowniczej, nadmorskiej części półwyspu Redcliffe, 30km na północ od Brisbane, bezpłatny basen całoroczny, czynny całą dobę, z którego korzystać mogą wszyscy. Ratownik jest obecny od 7 rano do 6 wieczorem z wyjątkiem chłodnego czerwca i lipca. Wyjątkowo urokliwe położenie tego basenu, jego liczne atrybuty oraz funkcjonalność przyciągają ludzi w każdym wieku. Z basenu można podziwiać piękny ocean. Niewątpliwie, jest to atrakcja turystyczna i jedno z najbardziej ulubionych miejsc do spędzania wolnego czasu także dla lokalnych mieszkańców chcących się ochłodzić w upalne dni.
Basen ma różne głębokości. Z jednej strony jest dość głęboko (1,7m), z drugiej bardzo płytko. Można w nim więc popływać, mimo, że nie ma on torów do pływania i nie będzie to typowy trening sportowy, zwłaszcza jeśli wybierzemy się tam w ciągu dnia, kiedy jest on najbardziej popularny. Mimo, że nad laguną nie rozpostarto zacienienia, można znaleźć trochę cienia pod palmami czy drzewami, których wokół laguny nie brakuje.
Wokół basenu ustawiono stoły piknikowe, ławki i barbeque. Nieopodal znajduje się obszerny plac zabaw. Przy basenie są prysznice z zimną wodą i toalety, w tym te dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych i niemowląt.
Jako że jest to basen publiczny, woda w nim (a jest to woda morska) jest na bieżąco dezynfekowana i filtrowana, a jej jakość monitorowana.
Mieszkając niegdyś na Półwyspie Redcliffe, byłam częstym bywalcem Settlement Lagoon. Jest bardzo przyjemnie zanurzyć się w chłodnej wodzie po długim dniu pracy i jednocześnie poczuć morską bryzę od strony oceanu. Wspaniałe miejsce nie tylko dla rodzin z dziećmi.
Więcej informacji znajdziesz na stronie https://www.moretonbay.qld.gov.au/Services/Sport-Recreation/Pools/Settlement-Cove.
Musgrave Park Swim Centre to dziewięciotorowy basen odkryty o olimpijskiej długości i temperaturze wody 27 stopni. Poza tym znajduje się tu mniejszy basen do nauki pływania o temperaturze wody 32.5°C, nad którym zainstalowano zacienienie. Basen, który, poza funkcją sportową tworzy swoistą oazę w położonej nieopodal (3km) od centrum Brisbane dzielnicy West End, otoczony jest parkiem i drzewami. Pływalnia przeszła niedawno renowacje i jest całkowicie dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. a także otwarta cały rok. Do obu basenów można wejść korzystając z rampy. Nieopodal basenu można korzystać z kortu tenisowego, który należy wcześniej zarezerwować. Musgrave Park Swim Centre jest otwarty cały rok, w tygodniu w godzinach 5-19:30, w weekendy do 6 wieczorem.
Gympie Aquatic Recreation Centre – jest to urokliwy basen o pięknym wystroju wnętrza. Pokuszę się o stwierdzenie, że jest to najładniejszy basen z którego miałam okazje korzystać dotychczas w Queensland. Kryta pływalnia 25 metrów, niecka wyłożona nowymi płytkami, bardzo czysta, nowoczesne szatnie i nowoczesne wyposażenie.
Na zewnątrz 50 metrowy basen pływacki oraz oddzielny basen dla dzieci ze zjeżdżalniami.
Byłam pod wrażeniem, że tak nowoczesna i funkcjonalna pływalnia znajduje się w 55 tysięcznym miasteczku Gympie, położonym 160km na północ od Brisbane, podczas gdy w samym Brisbane, zamieszkałym przez 2,6 miliona ludzi, na palcach jednej ręki można policzyć pływalnie kryte.
Jeśli lubisz pływać i będziesz w Gympie lub okolicach to koniecznie sprawdź Gympie Aquatic Centre! Więcej informacji na ich stronie https://www.gympiearc.com.au/.
Tobruk Memorial Pool
Jest to basen położony w Cairns, jednak warto wiedzieć o jego istnieniu, gdyż posiada on wiele atrakcji, które nie są dostępne na innych basenach w Australii, jak na przykład Flow Rider, czyli fala do surfowania czy bodyboard – FlowRider WIAB (Wave in a box) o dugości 15m i 9m szerokości.
Pływalnia Tobruk posiada całkowicie zacieniony (prawdziwa rzadkość), dziesięciotorowy, 50m basen pływacki o światowej klasy standardzie FINA. Przyciąga on drużyny olimpijskie z całego świata do trenowania przed ważnymi wydarzeniami na szczeblu lokalnym, krajowym, jak i międzynarodowym. Jest tu też trybuna dla ponad 400 osób.
Basen jest niezwykle uniwersalny, posiada ruchomy wysięgnik, dzięki któremu można go przekształcić w piłkę wodną, podwodny hokej lub dwa baseny o długości 25m.
Poza tym mieszczą się tu dwa baseny 25 metrowe, basen dla niemowląt. Jednym z basenów 25 metrowych jest kryty basen o temperaturze wody 32C, który jest przeznaczony do nauki pływania, rehabilitacji i dla osób niepełnosprawnych, pływanie od ściany do ściany nie jest tu dozwolone. Do pływania sportowego i rekreacyjnego przeznaczony jest drugi (zewnętrzny) basen 25 metrowy i basen olimpijski.
Można przypuszczać, że baseny publiczne w Australii nie są tak popularne jak w Polsce, skoro niemal każdy dom ma swój własny basen przy domu. Baseny przy domach nie są rzadkością, jednak często są to małe oczka wodne które służą bardziej do ochłody i zabawy, niż pływania. Mało kto ma basen o długości 20 czy 25 metrowy by móc pływać w swoim własnym basenie określony dystans. Niewiele basenów przydomowych to baseny całoroczne. Zimą w Australii jest chłodno, w niektórych stanach zdarzają się nawet przymrozki. Z tego względu z większości tychże przydomowych basenów korzysta się jedynie w cieplejsze miesiące.
Wszystkie z wymienionych przeze mnie basenów posiadają udogodnienia dla osób niepełnosprawnych w postaci ramp bądź podnośników oraz toalety przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych
Większość basenów w Brisbane jest otwartych wcześnie rano, od 5:00, zamykane są jednak wyjątkowo wcześnie, bo już o 6 czy 7 wieczorem, co uniemożliwia korzystanie z nim osobom pracującym do 17 czy 18:00. Brisbane jest miastem nieposiadającym day light savings (zmiany czasu na czas zimowy i letni), co powoduje, że zimą słońce zachodzi wcześnie (17:00). Nawet jeśli basen jest czynny zimą do 18:00, na zewnątrz panuje już zmrok i temperatura powietrza wynosi zimą najwyżej kilkanaście stopni, co nie czyni pływania w basenach zewnętrznych komfortowym. Na pływanie z dziećmi jest też z pewnością za zimno.
Należy pamiętać, by przed wybraniem się na każdy z basenów w Australii, sprawdzić telefonicznie dostępność torów do pływania, gdyż często na każdym z basenów odbywają się różne zajęcia jak aerobik, nauka pływania, zawody pływackie lub carnivals (zawody szkolne) czy treningi, co ogranicza dostępność torów.
Większość basenów w Brisbane czynne jest krócej w piątki i weekendy. Niestety, podejście firm zarządzających basenami jest tu oparte na przypuszczeniu, że większość ludzi piątkowe i weekendowe wieczory woli spędzać na kanapie z butelką piwa i paczką krakersów, niż odpoczywając aktywnie i relaksując się pływając.
Milne Bay Aquatic centre – informacje już wkrótce
Miami Aquatic Centre – – informacje już niebawem
Baseny kryte w najwiekszych miastach Australii – Sydney, Melbourne, Perth – więcej informacji wkrótce